Turistika

 

Turistika na Hornolidečsku

 Podzimni Valassko

Kraj Jižního Valašska, kam Hornolidečsko patří nabízí svým návštěvníkům celou řadu atrakcí a možností, jak zde strávit příjemné chvíle v kterémkoliv ročním období.

Jaro na Valašsku přináší mladistvou energií a všude je cítit nový život a síla. Kde jinde tuto přicházející energii načerpat lépe než v kraji, kde je i v dnešní době život lidí úzce spjat s přírodou a její moc je lidmi respektována a obdivována. Důkazem toho jsou stále živé tradice předků, které zůstávají v srdcích zdejších obyvatel a jsou dodržovány stejně dnes jako kdysi i když mnohdy v modernějším kabátě. Probouzející se příroda nabízí pohled na svěží stráně plné kvítí a lesy oživlé hlasy ptáků. Za zmínku stojí především šafránová louka v Lačnově, která rozkvétá brzy na jaře a svým rozsahem je to nejbohatší lokalita výskytu šafránu bělokvětého v celé České republice. Tato lokalita byla prohlášena za přírodní památku.

Léto na Hornolidečsku láká především k trávení aktivní dovolené. Nabízí zajímavá místa a trasy především pro pěší a cyklo-turisty, užijí si zde však i vyznavači jiných sportů. Nové sportovní areály s víceúčelovými hřišti jsou v Horní Lidči a ve Francově Lhotě, téměř každá obec má na svém území alespoň jedno víceúčelové hřiště na míčové hry. Za nepříznivého počasí se mohou sportovci přesunout pod střechu do tělocvičen základních škol (Horní Lideč, Francova Lhota, Valašská Polanka). Několik skalních masivů na Hornolidečsku nabízí možnosti také pro horolezce, především Čertovy skály v Lidečku jsou vyhledávaným a oblíbeným cílem horolezců.

O poezii podzimu na Valašsku snad ani nemá smysl psát, kdo ho zná, ví, že není možné tu atmosféru slovy popsat. Kdo nezná, měl by poznat. Vidět babí léto z vrcholku Pulčínksých skal, sledovat barvy podzimu a v dáli slyšet zvonky pasoucích se oveček, to je idylka, která se musí zažít. Podzimní období vybízí také k návštěvě památných stromů, kterých je na Hornolidečsku hned několik.

Zimní nabídka turistických aktivit je rovněž velmi pestrá. Lyžaři si mohou zajezdit na některém ze šesti lyžařských vleků, které se na Hornolidečsku nacházejí. Milovníci bílé stopy mohou brázdit zdejší krajinu na běžkách a vychutnat si pohled na zasněženou Valašskou krajinu plnou tajemna a romantiky. Na své si přijdou také zájemci o bruslení. Při dobrých mrazech mohou využít zamrzlé vodní plochy (především Lačnovské rybníky), nebo asfaltová hřiště v některých obcích (Lužná, Horní Lideč,…), která se v zimních měsících mění na ledovou plochu.

 

 zimní panorama

 

 
valasská senice
Francova Lhota Horní Lideč Lačnov Leskovec Lidečko Lužná Prlov Pozděchov Seninka Střelná Študlov Ústí Valašská Senice Valašské Příkazy Valašská Polanka

 

Haven't heard of https://windice.io/dice ? So it's time to find out what it is! And with this you can change your life once and for all!