Start: Valašská Polanka, u benzinky
Cíl: Valašská Polanka, u benzinky
Délka trasy: 10,9 km
Doba: 1 h
Doporučujeme: pouze pro cyklo, MTB, náročný horský terén
Body zájmu: Valašská Polanka - rybník Neratov - zámeček Trubiska - Láz - pension Čertovy skály - Lužná - Valašská Polanka
Z VALAŠSKÉ POLANKY K PASTVINÁM HUCULSKÝCH KONÍ
Cyklisto, vyjeď se mnou do kopců. Ukážu ti krásu Valašské Polanky i lužáneckých pasek, dovedu tě až k pastvinám huculských koní, kteří jsou tady jako doma. Trasa měří přibližně 11 km, vede po zpevněných i nezpevněných cestách i náročnějším terénem a je vhodná pro horská kola a pěší turistiku.
RYBNÍK NERATOV
Na konci Valašské Polanky odboč přes říčku Senici směrem na Prlov k rybníku Neratov. Předmětem ochrany je zachovalý mokřadní ekosystém s výskytem vzácných, a zvláště chráněných vodních bezobratlých a obojživelníků, a proto ti po dešti dost možná zkříží cestu mlok skvrnitý, nebo na hrázi najdeš rosničku zelenou. Můžeš se ji zeptat na počasí, ale nejspíš bude rychlejší a spolehlivější si najít aplikaci v mobilu.
TRUBISKA
Od rybníku budeš pokračovat údolím až k loveckému zámečku, cestou si můžeš odpočinout u rybníků Hubertek a Kačeňák, nebo u studánek sirnatých pramenů. Údolí je to mimořádně krásné a bohaté na mokřadní a luční společenstva, což ostatně v létě nepochybně pocítíš na vlastní kůži. Na konci údolí se skromně ukrývá malý lovecký zámeček Trubiska. Bývalé letní sídlo vizovické vrchnosti dnes slouží mysliveckému sdružení. Interiér zámečku není veřejnosti běžně přístupný, ale v jeho okolí můžeš klidně spočinout, občerstvit se u studánky a pokračovat do Pozděchova.
VRÁBLOVY PASEKY
Z Trubisek tě čeká stoupání kolem vrcholu Javorník. Dost možná znáš slavný folklórní soubor Javorník z Brna, k překvapení všech je pojmenován zrovna podle tohoto nenápadného kopce v Lužné. V brzkém jaru tě okouzlí svou svěží zelenou barvou listnatých stromů.
Na vrcholu tě čeká odměna, vychlazená limonáda to nebude, ale naskytne se ti ten nejkrásnější výhled do okolí. Posedět můžeš pod korunou Žídkova buku, ten je tu s námi více než 200 let a s místními prožil spoustu radostných i smutných příběhů.
Můžeš se toulat krajinou a obdivovat místní odlehlé samoty, louky, pastviny, remízky, lesy i studánky. Toto kouzelné místo je pojmenováno podle prvního majitele. Lidé v tomto kamenitém kraji žili v souladu s přírodou, ctili zákony přírody a měli velmi silný vztah k půdě i krajině, kterou tvořili. A je tomu tak i dodnes. Potomci původních obyvatel se sem vrací a znovu hospodaří v souladu s přírodou.
Dost možná se ti poštěstí vidět koně na pastvinách. Jsou to huculové, jejich původní domovinou jsou ukrajinské a rumunské Karpaty. Huculský kůň je světově chráněným genofondem a místní chov je jedním z největším na Moravě. Nepochybuji o tom, že jsou tady koně spokojení. Kde jindy by jim mělo být líp než tady, v krajině bohaté na orchideje i vzácné druhy živočichů. Při večerním odpočinku tady můžeš zaslechnout i chřástala polního. Pokud sis dostatečně odpočinul, vychutnal si původní architekturu této pasekářské osady, můžeš sjet do Lužné.
LUŽNÁ
Pokud máš ještě dostatek sil, neboj se šlápnout do mírného kopce a projeď si tuto vesnici. Jsou zde zachovalá původní stavení, sklípky, roubené komory, usedlosti i zvoničky. V celém údolí Hornolidečska bys nenašel tolik zachovalých stavení jako tady.
Sdružení obcí Hornolidečska
Adresa: Horní Lideč 292, PSČ 756 12
IČ: 62334743
ID datové schránky: c66a9vd
e-mail: info@hornolidecsko.cz
FOND MALÝCH PROJEKTŮ